Yeni Sayfa 3
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

OSMANLI OKÇULUĞU KIRIKKALE'DE

OSMANLI OKÇULUĞU KIRIKKALE'DE

Tarih 26 Kasım 2012, 23:09 Edit⢠/> <a href=Admin

Osmanlı Okçuluğu Kırıkkale'de

ATA SPORU OKÇULUK, KIRIKKALE'DE GENÇ İZCİLERİN İLGİ ODAĞI OLDU
Kırıkkale Kale Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, genç izcilerini ata sporu okçulukla tanıştırdı. 
  Kulüp eğitim salonunda bir araya gelen genç izcilere Ankara Aktif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Salim Şahin tarafından ilk önce Osmanlı Okçuluğu ile ilgili tarihi bilgilerin yanı sıra ok atarken duruş pozisyonu, oku tutma, yay gerdirme gibi daha birçok teknik ve detaylar konusunda çeşitli bilgiler verildi. Yay ve okla ilk defa tanışan genç izciler, heyecan ve sevinci bir arada yaşadılar.
  Kırıkkale Kale Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Erkan Seçkin, Kulüp etkinlikleri kapsamında yapılan Osmanlı Okçuluğu'na izciler tarafından büyük ilgi gösterildiğini dile getirdi.
  Daha sonra verilen eğitimlerin ardından Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün tesislerinde okçulukla ilgili atışlar yapıldı. Ankara Aktif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Şahin, izcileri bir bir eğiterek hedefe ok attırdı. Genç izciler, bir taraftan ok atmayı öğrenirken bir taraftan da doyasıya eğlendiler.
  Okçuluk sporunun ata sporu olduğunu ve mutlaka toplumdaki her bireye ve özellikle de çocuklara öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, okçulukla ilgili yeterli alt yapının yetersiz olduğunu, ancak son günlerde değişik illerde çalışmaların başladığını söyledi.
  Şahin,'' Okçuluk bizim ata sporumuzdur. Tarihte atalarımızın okçulukla ilgili başarıları, kıtalar arası yayılmış ve savaşlarda bu sayede zaferler kazanmışız. Bu nedenle ata yadigarı Osmanlı Okçuluğu'nu her vatandaşımızın öğrenmesi gerekir. Okullarda dahi uygun alanlar oluşturularak Osmanlı Okçuluğu özendirilerek öğretilebilir. Hem öğrencilere yönelik çalışmalar, hem de velilere yönelik çalışmalarla okulların işlevselliği ve başarısı da daha fazla artmış olur. Velileri okula sadece veli toplantılarında değil de bu türlü etkinliklerde okulla bağını güçlendirebiliriz. Bu da okul veli ilişkilerini güçlendirecek ve oluşacak başarıya katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.
 Dinimizde de çeşitli hadislerde belirtildiği üzere ok atmayı özendirerek tavsiye edilmiştir. Talep edilmesi durumunda bu tür etkinlikler için Kıırkkale'deki eğitimlerimize devam edeceğiz.
  Kırıkkale'de bizleri gençlerle buluşturan kulüp yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca okçulukla ilk defa tanışan genç izcilerin ilgilerini, ok ve yay tutuşlarını, hedefi vurmalarını ise oldukça başarılı buluyorum'' şeklinde konuştu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Ankara Aktif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Salim Şahin editörümüzün sorularını cevaplayarak şu konulara yer verdi.
 
-Neden Osmanlı Okçuluğu? Şu anki çalışmalarınız, etkinlik ve faliyetleriniz nelerdir. Bununla ilgili olarak Yurt genelindeki çalışmalarınız nelerdir.?
 
- Neden Osmanlı Okçuluğu, sorunuza gelirsek; Öncelikle Peygamber Efendimiz (sav.) im lütfunu kazanmış. İslam yolunda ilk okun kullanılması Uhud Gazasında Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in elindeki okları Sa’d bin Ebi Vakkas hazretlerine vererek "At ya Sa'd At Anam Babam Sana Feda olsun" diyerek okçuluğun (kemankeşliğin) geldiği noktayı görebiliriz. Bence Hem Sevabı Bol hemde sporcuların konsantrasyonunu güçlendiren bir spordur. Osmanlıda da böyle olmuştur.
- Hangi yaş gruplarına yönelik okçuluk eğitimleri veriyorsunuz.
 
- Kulübümüzde Öncelikle ilköğretim 2. kademe yani ortaokul seviyesindeki sporculara eğitim vermekteyiz.
-Osmanlı Okçuluğunu tarihe, ecdadımıza uzanan bir sporu seçmenizin asıl amacı neydi?
 
- Okçuluk aslında Hz. Adem a.s. ile başlamıştır. Türklerin yay yapımındaki ustalığı ve atış menzilinin uzun olması. Bizlerin de İslamla tanışmamıza vesile olmuştur. Bunu şu şekilde açıklayalım; Çinlilerin Araplarla 751 yılında yapmış olduğu TALAS savaşında Türkler arapların saflarında yer alarak arapların kazanmalarını sağlamıştır. bu savaşta Çinli okçuların menzili 200 metre civarında Türk okçuların menzili de 500 - 600 metre dir. Savaşın seyri Türk okçuların usta atışları neticesinde arapların galibiyetiyle sonuçlanmıştır. Savaşın neticesinde Türkler ilk defa müslümanlıkla tanışmış ve daha sonra da müslüman olmuştur. Türkler esir aldıkları çinlilerden kağıt yapmayı öğrenmiş ve araplara da öğreterek müslümanlığın hızla yayılmasına vesile olmuşlardır.

-Türkiyede gerekli alt yapı varmı?
 
- Türkiye de bu ata sporu yapan çok az sayıda kulüp var. Bunların başında İstanbul, Ankara, Tokat, Kayseri, Samsun, Gümüşhacıköy ve Sivas kulüpleri gelmektedir. Bu kulüplerle Federasyonlaşma çalışmaları başlamıştır. Federasyonun resmi web siteside www.kemankes.com 'dur.

-Ata sporumuzun yaygınlaştırılması için okullarda bununla ilgili eğitim çalışmaları önerir misiniz?
 
- Okullarda uygun alanlar oluşturularak Osmanlı Okçuluğu yapılabilir. Hem öğrencilere yönelik çalışmalar hemde velilere yönelik çalışmalarla okulların işlevselliği ve başarısı artar. Başarı nasıl artar diye sorular gelebilir. Öğrenci konsantrasyonu bu gibi sporlarla öğrendiğinde sınavlara daha etkili hazırlanır. çalışmalarını daha düzenli hale getirebilir. Velileri okula sadece veli toplantılarında değil de bu türlü etkinliklerde okulla bağını güçlendirebiliriz. Buda okul veli ilişkilerini güçlendirecek ve oluşacak başarıya katkı sağlayacaktır.
-Avrupa'ya benzeme ve yönelme nedeniyle bu sporu da bıraktığımız, unuttuğumuz doğru mu?
 
- Cumhuriyetin getirdiği yeniliklerle geleneklerimiz ve adetlerimizde de farklılaşmalar olmuştur. Hat sanatında, okçulukta, güreşte birtakım gerileme olduğu doğrudur. Özellikle okçuluk sporunda, Okçuluk Tekkeleri kapatılmış, faaliyetleri durdurulmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında OKSPOR okçuluk kulübü kuruldu. İsmet İnönü zamanında ilgisizlik yüzünden kapatılmıştır. Yukarıda belirttiğim illerdeki arkadaşlarımızın fedakarca çalışmalarıyla günümüzde gençlerin rağbet gösterdiği sporlar arasındadır. Bu konuda çalışma yapan hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.
 
Okçuluk derken rekorları elinde bulunduran TOZKOPARAN İSKENDER i anmamak olmaz diye düşünüyorum. Tozkoparan İskender, okçuluk tarihimizin en büyük kemankeşi sayılır. İmparatorluğun çeşitli illerinde 10 ayrı rekor kırmış ve bunların hiçbiri daha sonra aşılamamıştır. En uzun rekorunu, gündoğusu havasıyla atılan Arkurı Menzili’nde 1281.5 gezle kırmıştır. Bu 846 metrelik uzaklık, bir dünya rekorudur...

Okçular Tekkesi

Okçuluğun geliştirilebilmesi ve ok talimlerinin muntazaman yapılabilmesi için kurulan okçular tekkesi (spor klübü)’nin başında“Şeyhü’l-meydan Okçular şeyhi” denilen vazifelinin bulunduğu bu tekkelerde herşey usule, kaideye bağlanmıştı.
Okmeydanında talime başlamak isteyen “kabza talibi” atıcılar arasına kabul edilmeye layık görülürse, isteklinin eline merasimle yay verilir ve kendisine bir üstad (antrenör) gösterilirdi. Bu merasimde, bir atıcıda bulunması gereken vasıflar, atıcı namzedine uygun bir şekilde anlatılırdı. Atıcılar şeyhi tarafından kendisine bir belge (lisans) verilerek yay kullanma iznini aldığıbildirildikten sonra, hayatı boyunca sakınacağı şeyler ve yapacağı yazifeler gösterilirdi. Buna “kabza teslim nasıhatı”denirdi. Herkesin elini yay verilmez, rastgelene atış usulleri öğretilmezdi.


Atışlara başlayan kimsenin tam bir atıcı olabilmesi için 900 gez (1 gez: 66 cm) mesafeye ok atabilmesi lazımdı. Bunu başarabilen talibin adı atıcılar siciline kaydedilirdi. Bu münasebetle yapılan merasim okçular şeyhinin önünde yapılır ve merasim sırasında üstadı tarafından yeni kemankeşin kulağına “Kemankeş sırrı”söylenirdi.


KEMANKEŞ SIRRI
Günümüzde ağzından laf alınamayan kimseler hakkında kullanılan “Kemankeş Sırrı” tabiri, bize kişinin, kendi hünerini Hakk’ın inayetiyle birleştirmesinin zaruretini veciz bir katiyetle anlatır. Kemankeş namzedi, kabzayı ustasının elinden alırken, ustasının, bu işe talip olanın kulağına: “Ve ma ramayte iz rameyte velâkinnallahe ramâ: Ey bu işe talip olan, attığın zaman sen atmadın, fakat, Allah attı.” (Enfal/l7) ayetini okuyarak, namzedin sporculuk hayatı boyunca kazanacağı başarılardan dolayı, gurura kapılarak kulluk sınırını tecavüz etmemesi gerektiğinin şuurunu telkin etmektedir.

Kırıkkalede bizleri gençlerle buluşturan KALE GENÇLİK SPOR VE İZCİLİK kulübü yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz. Bizleri ilgiyle dinleyen ve oklarını hedefe ulaştıran küçük Kırıkkaleli Kemankeşlere ayrıca teşekkürlerimizi sunuyor. Okçulukla ilgili hadisleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

“ Sizler ok atmayı, ok talimini elden bırakmayın, devamlı tatbikat yapın. Çünkü ok atmak din düşmanları ile savaşanlar için çok faydalıdır”,
“ Sizler derece derece ok ile atışlarda bulunup tatbikat yapın, ondan bıkıp usanmayın, asla bırakmayın. Çünkü atıcının okunu attığı yerden nişan yerine varıncaya kadar olan mesafe arasında cennet bahçelerinden bir büyük bahçe bulunmaktadır."
“ Ey söz dinleyen sevgili ashabım! Sizler ok atma tatbikatlarını ve Kur’an okuma yolunu iyice öğrenmeye çalışın ve bunlar üzerinde önemle durun.”
“ Evet çocuklarınızın da sizin üzerinizde İslamiyet’in belirttiği haklara göre hakları vardır” buyurdular ve o hakların nasıl ortaya çıktığını anlatıp açıkladılar. “ Birincisi çocuklarınıza okuyup yazmayı öğretmektir. İkincisi suda yüzmeyi, üçüncüsü ok atmayı talim etmek, dördüncüsü olarak da helal ve temizinden miras mal bırakmaktırdiye buyurdular.

Peygamberimiz (s.a.v.) sahabilere “ Sizler erkek çocuklarınızı ok atmaya alıştırıp, onlara ok atmayı öğretin” diye emir buyurdular.

(Ebu Davud-vs) Ukbetü’bnü Âmir; ben yüce peygamberin(s.a.v) şöyle dediğini işittim dedi. O,Allah (c.c.) gerçekten bir ok sebebi ile Allah’ın birliğine inanan üç kişiye cennetinde yer verir. Bunların biri ok yapan, biri ok atan, biri de atılan okları toplayan kimsedir. Amma bunun da şartı vardır: Bunlar bu işleri yaparken Allah rızası için yapacaklar; sonra işlerinde Allah için bir savaş ortaya çıkarsa diye niyet edecekler.
Ahmet hocam siz bu gönderdiklerimi haber olarak derleyebilirsiniz. Okçuluk ile ilgili olarak hadislerin birkaçını yukarıdaki bölümlerde kullanabilirsiniz. Diğer faaliyetlerde tanışmak isterim. Allaha emanet olunuz.
Salim ŞAHİN
Aktif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı
Bilek Güreşi Antrenörü-Hakemi İzci Lideri-Oymakbaşı Kulüp Önderi.
 
 

Bu haber 3654 defa okunmuå²®

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ETKİNLİKLERİMİZ

İZCİLERİMİZLE ATICILIK SPORU YAPTIK

İZCİLERİMİZLE ATICILIK SPORU YAPTIK İzcilerimizle Atıcılık Sporu Yaptık:

DİNEK DAĞI ZİRVESİNE CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

DİNEK DAĞI ZİRVESİNE CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ Dinek Dağı Zirvesine Cumhuriyet Yürüyüşü


HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

Linkler

www.ihbarajans.com

 


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu