Yeni Sayfa 3
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

KaleGençlik İzcileri Çanakkale'de Dedeleriyle

KaleGençlik İzcileri Çanakkale'de Dedeleriyle

Tarih 12 Mayıs 2014, 04:52 Edit⢠/> <a href=Admin

Kale Gençlik Spar ve İzcilik Kulübü izcileri, Çanakkale savaşlarında 57. Piyade Alayının 99 yıl önce kullandığı yoldan “Dedeciğim Ben Geldim” sloganıyla giderek ecdadını yad etti.

Kale Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü izcileri, Çanakkale savaşlarında 57. Piyade Alayının 99 yıl önce kullandığı yoldan “Dedeciğim Ben Geldim” sloganıyla giderek ecdadını yad etti.

Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından, 57. Alayın taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Kocadere köyü yakınlarındaki yerde düzenlenen uluslararası “Çanakkale Milli Bilinç Kampı"nda bulunan izcilerimiz, 25 Nisan saat 05:00'te sabah ezanıyla birlikte kalkarak yürüyüş hazırlıklarını tamamladı.

Kınalar Yakılarak Mehter Marşıyla Uğurlandılar İzcilerimiz, kamp alanından o zamanki askerler gibi hamur kızartması ile kırık buğday çorbası içerek başlarında enveriye kabalağı, sırtlarında “Dedeciğim Ben Geldim” yazan cepkenleriyle yürüyüşe başladı.

Kamp alanından uğurlama töreninde izcilere, mehter marşı eşliğinde Kınalı Hasan gibi saçlarına kınalar yakılarak uğurlandı.

Bakan Akif Çağatay Kılıç Çorba Dağıttı.

İzcilerin kamp yerinin hemen yanındaki tören alanında toplanan binlerce gönüllülere ise Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türk Kızılayı ile Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı tarafından hazırlanan çorbayı dağıttı. Ardından açık havada hazırlanan alanda hep birlikte sabah namazı kılındı. Namazın ardından izciler, askerler, üniversite, askeri liseve harpokulu öğrencilerinden oluşan yaklaşık 20.000 kişi, Bakan Kılıç ve beraberindeki Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ile Ak Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir ile birlikte, tıpkı 99 yıl önce 57’nci Alay askerlerinin yaptığı gibi saat 06.00’da şafakla birlikte yürüyüşe başladı.

Yürüyüşe Bakan Kılıç’ın yanı sıra 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, 2’nci Kolordu Komutanlığı 18’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin ve çok sayıda rütbeli asker de katıldı.

Genelkurmay Başkanlığı, Çanakkale Valiliği, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye İzcilik Federasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından düzenlenen organizasyonda, 57. Alay yolu boyunca Çanakkale Savaşı'na katılanların kıyafetlerini giymiş askerlerin mizansenleri canlandırıldı.

Bakan Kılıç, "Çanakkale’de toplanmamızın sebebi kahraman 57’nci Alayımızın anısına yapılan yürüyüştür. Daha önce burada yaşanmış olan o birlikteliği, beraberliği tekrar bir arada hissedebilmek için bu yürüyüşü yapıyoruz" dedi.

17 kilometrelik patika, dağ, dere ve geçitlerden oluşan yürüyüş yolunu yaklaşık 8 saatte başarıyla tamamlayan KALEGENÇLİK izcileri tekrar kamp alanına döndü.

57. Alay Kimdir?

25 Nisan 1915 tarihinde İngiliz, Fransız ve diğer düşman kuvvetlerinin yaptığı çıkarmada, düşmanların ilerlemesine ve Kocasinan tepelerinin düşman eline geçmesine aynı gün yaptığı çabuk hareket ve şiddetli taarruz ile engel olup aylar süren kahramanca muharebeler yaparak olağanüstü yiğitlik ve yararlılık gösteren, savaşa katıldığı sırada sahip olduğu 49 subay ve 3638 er/erbaşın tamamını şehit vererek de ünlenmiştir.

Yb. Hüseyin Avni Bey'in komutasında bulunan ve aynı zamanda adını dünya tarihine en kahraman alay olarak geçirmiş Türk birliğidir. İtilaf Devletleri'nin Çanakkale'de 25 Nisan 1915'te Kumkale'ye çıkardıkları ilk Anzak birliklerinin karşısına dikilen bu kahraman alay;son askeri şehit olana dek çatışmayı ve vatan toprağını müdafaayı bırakmamış; süngü hücumları ile 20.000 kişilik ANZAK (Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu) birliğine (Australian and New Zealand Army Corps) üç gün süre ile geçit vermemiştir.

Çanakkale Savaşı'nın sonradan elde edilen belgelerine göre İtilaf Devletleri'nin; kendilerine geçit vermeyen bu birliğin büyük bir tümen olduğunu zannettikleri ortaya çıkmıştır.

Bazı kaynaklara göre ise, İngiliz ve Fransız güdümündeki ANZAK birliğindeki askerlerin pek çoğunun, dünyanın öbür ucundan nereye, ne amaçla gittiğini bilmeden toplandıkları ve ne için savaştıklarını dahi bilmedikleri belirtilmiştir.

57. Alay'ın başta komutanları olmak üzere mevcudunun tamamı 25 -28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit düşmüştür. 57. Alay adına yaptırılan şehitlik, Gelibolu Yarımadası'nda Kanlısırt'tadır.

57. Alay'ın Sancağı ise hâlen Melbourne-Avusturalya müzesinde sergilenmekte olan sancağın tanıtım plâketinde şöyle yazmaktadır: "Bu Alay Sancağı Gelibolu savaş alanından getirtilmiştir, ama esir edilmemiştir. Türk Ordusu'nun geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızın da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk Alayı Sancağını selâmlamadan geçmeyin."

Bu haber 2237 defa okunmuå²®

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İZCİLİK ÇALIŞMALARI

Kulübümüzden aşüre etkinliği

Kulübümüzden aşüre etkinliği Kulübümüzden aşüre etkinliği

İzcilerimiz Jota Joti Jamboree etkinliğinine katıldı

İzcilerimiz Jota Joti Jamboree etkinliğinine katıldı İzcilerimiz Jota Joti Jamboree etkinliğinine katıldı


HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

Linkler

www.ihbarajans.com

 


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu